Najważniejsze cechy dobrych oringów


O-ringi to najprostszy a równocześnie najbardziej użyteczny typ uszczelniania. Prostota, niezawodność, łatwość aplikacji oraz niska cena sprawiają, że to właśnie ten rodzaj uszczelnień jest najczęściej wykorzystywany.

O-ring to pierścień uszczelniający w kształcie torusa - mówiąc prościej, jest to zamknięty pierścień o okrągłym przekroju. O-ringi wykonywane są z materiałów elastomerowych. Dzięki dwustronnym działaniu, oringi mogą być używane zarówno statycznie, jak i dynamicznie (np.: w tłokach hydraulicznych). Działają na zasadzie zabezpieczenia przez odkształcenie materiału pomiędzy uszczelnionymi powierzchniami.

Uszczelki o-ring oznaczane są zgodnie z następującymi parametrami: d1 - średnica wewnętrzna i d2 - średnica przekroju.

Wysokiej jakości pierścienie są wykonane zgodnie z normą DIN3771.


DOKŁADNOŚĆ WYKONANIA

Główną cechą oringów jest precyzja wykonania, co przekłada się na ich wytrzymałość i szerokie zastosowanie.


BRAK WAD POWIERZCHNIOWYCH

Normy, wedle których powstają oringi nakazują brak wad powierzchniowych. Podczas produkcji, w miejscu podziału formy powstają wypływy gumy, które są wynikiem niedomknięcia części formujących. Usuwanie wypływek przy użyciu maszyn kriogenicznych sprawia, że oringi stają się bardziej szczelne i wytrzymałe.

Produkcja zgodna z normą DIN 3771 nie dopuszcza również odchyleń w postaci dziur, pęcherzyków powietrza oraz pęknięć na powierzchni uszczelek.


MATERIAŁ
Materiał, z jakiego oringi zostają wyprodukowane jest ściśle dopasowany do specyfiki sprzętu, do którego będą wykorzystane. Produkcja zgodna z normami, odpowiednie certyfikaty i atesty dają gwarancję, że uszczelka będzie nie tylko odpowiednio dopasowana, ale i wytrzymała oraz funkcjonalna.

W zależności od wybranego materiału oringi pracują w określonym zakresie temperatur:

  • NBR: od -30°C do +100°C,

  • FPM: od -20°C do +200°C,

  • EPDM: od -50°C do +140°C,

  • CR: od -35°C do +100°C,

  • VMQ: od -60°C do +200°C,


Proste rozwiązania bywają najlepsze, co potwierdza specyfika oringów, które, dzięki swej funkcjonalności, wytrzymałości i atrakcyjnej cenie znalazły zastosowanie na różnych płaszczyznach, począwszy od gospodarstwa domowego, na specjalistycznym sprzęcie maszynowym kończąc.